Kategorie Info Kontakt Login Košík
0

Dětská matrace: Jak vybrat matraci, která podpoří zdravý vývoj vašeho dítěte

2. 7. 2024

Výběr správné matrace pro vaše dítě je klíčovým rozhodnutím, které ovlivní nejen kvalitu jeho spánku, ale i celkový zdravý vývoj. Pojďme se společně ponořit do fascinujícího světa dětských matrací a odhalit tajemství, jak vybrat tu nejlepší pro každou věkovou kategorii.

                              

 

 

Matrace pro miminka: Základ zdravého startu do života

 

Představte si, že vaše miminko tráví až 18 hodin denně spánkem. To je více času, než kolik stráví v bdělém stavu! Proto je výběr správné matrace pro novorozence naprosto zásadní. Pro začátek je důležité znát parametry postýlky, do které bude matrace vložena. Matrace by měla vyplnit postýlku tak, aby nevznikal mezi matrací a šprušličkami prostor, do kterého by dítě mohlo strčit ručku či nožičku.

 

Klíčové faktory při výběru:

1. Tvrdost: Miminka potřebují pevnou oporu. Příliš měkká matrace může zvýšit riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS). Do měkké matrace by se miminko více probořilo a mohly by nastat komplikace s dýcháním. Z tohoto důvodu se raději vyhněte matracím z visco pěny (líná neboli paměťová pěna). Pro děti je vhodná tvrdá matrace.

2. Prodyšnost: Dětská pokožka je citlivá a potřebuje dýchat. Vyberte matraci z materiálů, které umožňují cirkulaci vzduchu. Prodyšná matrace zabrání vzniku plísní, které mohou být pro miminko zdraví nebezpečné.

3. Výška matrace: Matrace by měla být pevná, tzn. že by se neměla prohýbat a po položení miminka do postýlky by nemělo dojít prolehnutí. Doporučená výška matrace do postýlky je 7cm, ale my doporučujeme výšku matrace okolo 10cm.

4. Hypoalergenní vlastnosti: Alergeny jsou pro miminka nebezpečné. Hledejte matrace s certifikáty potvrzujícími jejich bezpečnost a od prověřených výrobců.

5. Voděodolnost: Nehody se stávají. Voděodolný povrch nebo snímatelný, pratelný potah jsou vašimi spojenci v boji proti nočním "nehodám". V případě nesnimatelnlého potahu, pomůže chránič matrace.

                    

Na trhu je spousta materiálů, ze kterých jsou matrace pro miminka vyrobeny. Doporučujeme z níže uvedených

1. Matrace ze studené pěny (HR pěna) – poskytuje optimální podporu páteře pro správný růst během spánku. Matrace z HR pěny jsou pružné, vzdušné i s dlouhou životností.

 

2. Matrace z PUR pěny – matrace z PUR pěny jsou si nejznámější a nejběžnější na trhu. Matrace jsou pevné a lehké. Díky dobré vzdušnosti jimi dostatečně cirkuluje vzduch. Díky vyšší tuhosti jádra zajistí optimální odporu pro zádové svalstvo miminka.

 

3. Matrace s kokosovým vlákem – matrace s kokosovým vláknem je velmi prodyšná a pomáhá ke kvalitnímu spánku a vývoji dítěte. Kokosové vlákno se i po namočení rychle vysuší a vyvětrá. Nicméně, k tomuto typu matrace doporučujeme užívat chránič matrace. Kdyby došlo k nechtěnému pročurání, matrace sice rychle vyschne, ale mohla by jít cítit.

 

4. Matrace z přírodní pěny Biogreen – tyto matrace řadíme mezi tzv. přírodní pěny. Tento materiál je známý svou dlouhou životností, tvarovou stálostí, vysokou elasticitou a hlavně prodyšností. Přírodní pěna Biogreen je vyrobena na bázi ricinového oleje a obsahuje také přídavek aloe vera. Díky tomu se zvyšují hygienické vlastnosti matrace.

 

                                        

 

Matrace pro děti od 3 do 12 let

 

Jak vaše dítě roste, mění se i jeho potřeby. Postýlku vyměníte za větší nebo velkou postel a nároky na matraci se také změní. Tak jak dáváme pozor na kvalitní postel, měli bychom stále dbát na kvalitní matraci.

Na co se tedy zaměřit:

1. Střední tvrdost: Matrace by měla být o něco měkčí než pro miminka, ale stále dostatečně pevná. Matrace mohou být z materiálů výše zmíněných, ale u těchto dětí můžete již doplnit matrace z materiálů jako je latex, matrace s koňskými žíněmi a dalších přírodních materiálů. Opět bychom měli dbát na její prodyšnost.

2. Snadná údržba: Rozlité nápoje nebo "nehody" jsou běžné. Snímatelné a pratelné potahy v kombinaci s chráničem matrace jsou proto neocenitelné. Potahy by měly být pratelné i při vyšších teplotách. Z hygienických důvodů proto doporučujeme matrace cca po 5 letech vyměnit za novou.

3. Výška matrace: Výšku matrace pro děti předškolního a školního věku by měla být okolo 15 cm. Stále by měla být spíše tužší. Pro děti ve věku okolo 12 let můžeme použít také matraci s paměťovou pěnou, ale dbejme na to, aby vrstva pěny byla minimálně 2 cm.

4. Matrace se zónami: Pro takto malé děti jsou zóny zbytečná věc, děti se ve spánku často otáčí, většina jich po posteli cestuje, a navíc jejich váha je tak malá, takže zóny pozbývají smyslu. Doporučujeme volit matraci s rovným povrchem, bez nopků či jiného profilování.

                               

Teenageři: Spánek pro dospívající tělo

 

Puberta je obdobím dramatických změn. Matrace musí stále poskytovat dostatečnou oporu těla. Tělo v pubertě se rychle mění z důvodu růstu, dochází ke změně proporce těla a vyšší potivosti. Prodyšnost matrace je základ.

1. Individuální přístup: Každý teenager je jiný. Někteří preferují měkčí, jiní tvrdší matraci. Nechte je vybrat si. Dobrou volbou může být matrace, které mají dvě tuhosti.

2. Zónování: Matrace s více zónami může lépe podpořit různé části těla, což je důležité pro rychle rostoucí tělo.

3. Odolnost proti alergenům: Teenageři tráví v posteli hodně času. Antialergická úprava je proto klíčová. Proto vybírejte matrace vzdušné. Stále bychom skrz kvalitní hygienu neměli zapomínat na chránič matrace.

Těmto starším dětem můžete pořídit pěnové matrace středně tuhé, pružinkové, taštičkové, (tyto matrace nejlépe dýchají a můžete je použít na jakýkoliv rošt) nemusíte se zdráhat pořídit i matrace latexové.

                                              

 

Od 18 let se již jedná o dospělého jedince a výběr matrace je již stejný jako u dospělé osoby.

 

Budeme tedy vybírat dle potřeb, váhy, věku a pohlaví. Všeobecně je známo, že ženy mají raději měkčí matrace a muži tužší, ale nemusí být tomu tak vždy.

Výběr správné matrace pro vaše dítě je jako skládání puzzle. Každý kousek - věk, potřeby, preference - musí do sebe perfektně zapadnout. Nebojte se investovat čas do výběru a nezapomeňte, že kvalitní matrace je investicí do zdraví a pohody vašeho dítěte.

Se správnou matrací dáváte svému dítěti dar kvalitního spánku - a to je něco, co mu bude sloužit celý život. Vždyť jak říká staré přísloví: "Jak si usteleš, tak si lehneš." V případě dětí to platí doslova.

                                          

 

 

 


Diskuze

Přidat reakci

Vaše jméno:*
 
Váš e-mail:*
   
Text komentáře:*
 
Ochrana proti spamu: vložte 3 znaky z obrázku
image  

Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.

instagram
Abychom Vám mohli v tomto eshopu nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte. Pro více informací o cookies a jejich případném blokování navštivte článek Pravidla ochrany osobních údajů