Kategorie Info Kontakt Login Košík
0

Jak vybrat správný rošt na postel

1. 11. 2018

Kvalitní rošt vám vydrží i celý život. Důležitý je zejména pokud máte nízkou matraci (slabší než osm centimetrů), protože rovnoměrně rozkládá zatížení, kterému matrace čelí, a pomáhá tak udržet její anatomický a stabilní povrch. Čím je rošt pružnější, tím lépe chrání matraci. Matrace, které leží na kvalitním roštu, jsou výrazně pohodlnější, než matrace na tvrdé desce. Rošt také odvádí z matrace vlhkost, čímž brání množení plísní a roztočů.  Obzvlášť pod latexové matrace je rošt nutností, jelikož latexové matrace fungují pouze s podporou lamelových roštů - bez roštu funkčnost nevyužijete. Navíc bez vzdušného roštu hrozí plesnivění latexu, protože obsahuje přírodní kaučuk.

Polohovací rošty


Rošty do postele jsou obvykle polohovatelné v oblasti nohou a případně i v oblasti hlavy. Naklonění hlavy oceníte zejména, pokud chcete v posteli číst, háčkovat či sledovat televizi apod. Zvýšení hlavy je důležité především u osob dlouhodobě upoutaných na lůžko.

Polohování v oblasti nohou ocení každý, kdo dolní končetiny přetěžuje dlouhým stáním nebo naopak dlouhým sezením. Může se jednat o servírky, hostesky, úředníky či řidiče. Zvednutí nohou pomáhá odtoku přebytečné lymfy a redukuje vzniky otoků. Doporučuje se lidem trpícím křečovými žilami i lidem s bolestí bederní páteře.

Polohovací rošty jsou většinou taštičkové nebo lamelové. Hodí se na ně matrace z flexibilních materiálů. Na polohovatelný rošt se nedoporučují matrace pružinové, příp. méně kvalitní matrace, které by se mohly zlomit.

Laťový rošt


Laťové rošty se obvykle vyrábějí z měkkého smrkového dřeva. Protože mají nosnost většinou jen do 60kg, patří zejména do dětských postelí. Lidé s nízkou hmotností nepotřebují příliš pevné rošty ani matrace. Pohodlně se vyspí i na levnějších typech. Laťový rošt příliš nepruží, avšak zajišťuje dobré odvětrávání. Hodí se i do postelí pro hosty. Je vhodné koupit rošt, který nemá rozestupy mezi latěmi větší než 5 cm. Matrace by se na takovém roštu mohla deformovat. Na laťový rošt se doporučují pěnové matrace s vyšším jádrem nebo matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami, protože ty se dobře tvarují.

Lamelové rošty


Lamelové rošty mívají rám a k němu přichycené lamely. Kvalitní rošt by měl mít alespoň 28 pružných lamel, které mohou být různě široké, v odlišných vzdálenostech od sebe. Vyrábějí se z březového či bukového dřeva nebo z umělých materiálů. Mezi lamelami nesmí být mezera větší než 5 cm. Takové rošty ničí matrace, protože matrace mezi ně zapadá. Pod latexové matrace je dobré si koupit lepší lamelový rošt (cca 42 lamelový), pod studenou pěnu a línou pěnu sice postačí 28 lamel, ale pružnost a prodyšnost roštu je lepší u verze 42 lamelového roštu. Pokud spíte spíše na boku, je výhodné si koupit lamelový rošt s ramenní kolébkou, který má 4 až 6 vyměkčených lamel v oblasti pod ramenem, které se při tlaku od ramene lépe stlačí směrem dolů a spaní na boku je příjemnější.

Při nákupu lamelového roštu zkontrolujte nejen počet lamel, ale také jejich pružnost. 

Lamely ve výkyvných plastových nebo kaučukových pouzdrech mohou reagovat na zatížení, které matrace nevyrovná. Tím jí pomáhají a prodlužují její životnost. Podle toho, jak je zatížíte, se lamely v kloubech pohybují a natáčejí, čímž se přizpůsobují tvaru těla. Některé rošty mívají v bederní oblasti, která je nejvíce namáhaná, zdvojené lamely a na nich posuvné jezdce, které usměrňují pružnost. Mezi novinky patří lamelové rošty do postele kombinované s umělohmotnými talířky, které zaručují dokonalé přizpůsobení roštu.

Segmentový a elektrický rošt


Patří do nejvyšší cenové kategorie. Stejně jako některé matrace jsou i segmentové rošty vybaveny vlastností bodového tlaku, tj. že se příliš podstatně neprohýbá v jiných místech, než kde je zátěž. Segmentové rošty uvádějí vhodnost bez rozdílu pro všechny druhy matrací. Segmentové rošty jsou velice dobře polohovatelné a často se vyrábějí v motorové variantě.  Elektrický polohovací rošt je snadno nastavitelný pomocí ovladače, není tedy nutné z postele vstát. Vhodné jsou pro něj pěnové a latexové matrace, které snadno kopírují jeho tvar. U některých elektrických roštů je možné hlavovou část napolohovat až do svislé polohy. Pro případ výpadku elektrického proudu má tento rošt záložní zdroj, který umožní jeho navrácení do výchozí pozice. To vše ocení zejména lidé dlouhodobě upoutaní na lůžko.

Na co dát pozor při nákupu roštu


Při výběru roštu zkontrolujte jeho nosnost. Zvažte také, jakou matraci chcete na rošt položit a co všechno na ní pak chcete dělat – potřebujete na posteli i pracovat, číst si, sledovat televizi nebo jen spát? Pokud chcete rošt používat i ve vysokém věku, dopřejte si třeba i rošt motorový na elektrický pohon. Výhodou elektrického motorového roštu je jednoduchá manipulace pomocí dálkového ovládaní. Pak si můžete nastavit ideální polohu hlavy i nohou a dle libosti ji měnit.


Diskuze

Přidat reakci

Vaše jméno:*
 
Váš e-mail:*
   
Text komentáře:*
 
Ochrana proti spamu: vložte 3 znaky z obrázku
image  

Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.

instagram
Abychom Vám mohli v tomto eshopu nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte. Pro více informací o cookies a jejich případném blokování navštivte článek Pravidla ochrany osobních údajů