Kategorie Info Kontakt Login Košík
0

Lékaři varují před nízkými pohovkami

3. 10. 2018

Pohovky jsou stále více vyhledávaným kusem nábytku. Obvykle jsou vhodným kompromisem do místností, kde není místo na velkou sedací soupravu. Mohou být nejen pohodlné, ale také designově velmi zajímavé. Také Vám ale mohou zničit záda!

Při výběru pohovky zvažte, k čemu ji budete používat. Pro posezení u kávy či sledování televize je nutné zvolit pohovku s vysokým zádovým opěradlem. Měla by také být dostatečně hluboká, abyste na ní seděli volně, bez napnutého svalstva. Ideální tedy je, pokud mají záda pevnou podpěru. Lékaři varují především před příliš nízkými sedačkami s nízkým opěrákem, na kterých si můžete zničit záda.

Co se týká materiálu, ze kterého je pohovka zhotovena, tak nejlepší se zdají být polyuretanové výplně z tvrzené pěny anebo výplně z latexu. Pokud často ubytováváte návštěvy, pořiďte si pohovku rozkládací se spací plochou. Některé pohovky mají  natolik kvalitní lehací plochu, že mohou sloužit i k trvalému spaní, což je velmi praktické řešení v malých bytech. Pro nocování se zaměřte na matraci, která je na pohovce. Měla by být vysoká minimálně 10 centimetrů. Výhodou je volně ložená matrace, kterou můžete snadno otáčet a případně i vyměnit. Téměř automatickou součástí spací pohovky je  úložný prostor.

Pozornost věnujte také výběru potahového materiálu. Nejpraktičtější jsou snímatelné potahy, které snadno vyperete a případně časem i vyměníte. Potah bývá látkový, kožený, koženkový nebo kombinovaný. Nejluxusnější je kožená pohovka, která se navíc snadno udržuje a má dlouhou životnost. Na nábytek se používá vyčiněná zvířecí kůže (nejčastěji hovězí), zbavená srsti a podkožního vaziva. Taková kůže je velmi příjemná, ale nevýhodou může být její poněkud studený povrch na sezení. Designově podobná, ale levnější je umělá napodobenina kůže - koženka, která má podobné vlastnosti jako kůže, avšak není tak kvalitní.

Textilní potahy jsou oblíbené pro širokou škálu možností. Ať už se jedná o vlákna: plastová, syntetická nebo přírodní vlákna; či barvy, kterých je nepřeberně. Nejdůležitější vlastností potahové textilie je gramáž (čím větší, tím lepší), světlostálost (ve stupnici 1–5, 5 je nejlepší) a odolnost proti opotřebení (nejlepší hodnoty jsou kolem 90 000 otáček). Zatímco kůži a koženku je nutné utírat, textilní potah se vysává měkkým kartáčem. Pokud máte domácí mazlíčky, dejte pozor, aby potah neponičili drápky.


Diskuze

Přidat reakci

Vaše jméno:*
 
Váš e-mail:*
   
Text komentáře:*
 
Ochrana proti spamu: vložte 3 znaky z obrázku
image  

Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.

instagram
Abychom Vám mohli v tomto eshopu nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte. Pro více informací o cookies a jejich případném blokování navštivte článek Pravidla ochrany osobních údajů