Kategorie Info Kontakt Login Košík
0

Nábytek z masivu vzniká úplně jinak, než si myslíte!

24. 9. 2018

Dřevěný nábytek je stále tím nejkvalitnějším šampionem na trhu. Vyniká originálním vzhledem, pevností i stálostí. Obvykle je příjemný na dotek, hezky voní a protože jde o přírodní materiál tak také dýchá. Možná Vás ale překvapí, že nábytek z masivního dřeva obvykle nevzniká z velkých plátů dřeva. Je to totiž úplně jinak!

Rustikální jídelna z masivu

Masivní dřevo je extrémně náročné na zpracování. Na samém začátku výroby nábytku z masivu je výběr kvalitní kulatiny: tedy masivu bez suků, trhlin, mechanického poškození nebo nepravidelné struktury. Kvalitní dřevo nesmí být poškozeno plísněmi, houbami nebo lesními živočichy – zejména hmyzem. I kvalitní kulatina, ze které vznikne třeba stůl z masivu, potřebuje náročné úpravy.

Dřevo musí řádně proschnout, proto se kulatina obvykle rozřeže na hranoly nebo latě. Desky jsou často plné suků a trhlin, navíc se při sušení ohýbají do luku nebo vrtule. Sušení trvá u buku v umělých sušárnách až dva měsíce, u dubu i dva roky. Všeobecně přitom dřevo nejprve prosychá venku. Pro exkluzivní dřevěný nábytek se používá spodních 5 metrů vzrostlého stromu.

Dřeva, které nemá žádné vady a dá se rovnou použít pro výrobu nábytku, je velmi málo. Proto se  suché dřevěné desky ve výrobním procesu dále zpracovávají. Důvodem je i to, že dřevo může průběžně projevovat tvarovou nestálost.

Desky se pak rozřežou na lamely (většinou 5 cm široké), čímž se uvolní vnitřní pnutí dřeva. U lamel se pak vyřežou suky a praskliny. Takto získá materiál větší pevnost. Pro výrobu masivního nábytku se používají panely slepené z těchto lamel (spárovky).

U měkkého dřeva (smrk, borovice) se ale suky neodstraňují, i proto je měkké dřevo méně pevné. I tak ale zůstává nábytek z borovice a smrku velmi stabilní.

Protože se skutečný nábytek z masivu zpravidla skládá z jednotlivých lamel, prakticky nikdy nenajdete na velké ploše souvislou kresbu rozvinutého dřeva. V těchto případech se může jednat o dýhu nebo folii nalepenou na podkladě. Tady už si nemůžete být jistí ani zdravotní nezávadností, která je u dřeva samozřejmostí.

Vysoké počáteční náklady na dřevěný nábytek z masivního dřeva se časem vyplatí, protože takový nábytek nemusíte nikdy nahrazovat jiným. Masiv je charakteristický pro svou dlouhověkost. Nábytek z masivu je také typický svým přírodním a originálním vzhledem. Jeho estetická hodnota je jednoznačně nadčasová. Nábytek z masivu si zachovává své kouzlo, dýchá, voní a vybarvuje se, tedy zraje spolu s Vámi.


Diskuze

Přidat reakci

Vaše jméno:*
 
Váš e-mail:*
   
Text komentáře:*
 
Ochrana proti spamu: vložte 3 znaky z obrázku
image  

Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.

Abychom Vám mohli v tomto eshopu nabídnout kvalitní služby a pokročilé funkce, využíváme cookies. Prohlížením tohoto webu s tímto souhlasíte. Pro více informací o cookies a jejich případném blokování navštivte článek Pravidla ochrany osobních údajů