Nepohodlné sezení nemá za následek pouze bolavou páteř, ale také špatnou náladu i mizerné studijní výsledky. Úplně jinak se pracuje v příjemném prostředí, kde i to učení jde téměř samo. Myslete na to, až budete svým potomkům vyčítat špatné známky!
Zejména děti potřebují do práce a učení trochu popostrčit. V chaoticky vybaveném pokojíčku mohou mít problém se soustředěním – desítky pestrobarevných předmětů rozptylují pozornost. Proto je dobré zvolit místo určené výhradně pro učení. Často postačí jen správný psací stůl u okna. Stůl by měl sloužit pro práci, tedy by na něm neměly být různé hračky ani příliš mnoho dekorací. Na druhou stranu by neměl být stůl pro školáka nudný a nezajímavý, protože pak by děti vůbec nepřitahoval. Zkuste vybrat stůl, který je dekorativní, má mnoho zásuvek i přihrádek a současně vyhovuje i požadavkům pro správné sezení bez bolesti. Ze špatného pracovního stolu může opravdu bolet „celý člověk“.
Pracovní deska dětského psacího stolu by měla být omyvatelná a připravená na vysokou zátěž. Volte spíše větší stůl s pracovní plochou minimálně 120 x 60 cm. Počítejte s tím, že dítě si na stůl potřebuje odkládat knihy, pastelky, sešity – obvykle opisuje do sešitu z učebnice, která může být poměrně velká, také rýsuje atd… Každého otravuje, když zápasí s nedostatkem místa a stále něco lokty shazuje. Školáci přitom potřebují mít na stole více místa než dospělí! I proto by také stůl měl mít otvory na kabely. Jakmile zjistíte, že se dítěti na stole nedaří udržovat pořádek a že se mu na něj pohodlně nevejdou školní pomůcky, nespílejte mu, ale postavte vedle stolu regál či komodu tak, aby na ni mohlo odložit pouzdro, štětce či složku s učením. V opačném případě se nedivte, že pak dítě raději píše úkoly či kreslí na zemi, kde má prostoru dostatek.
Důležitá je také výška stolu. Velmi praktické jsou rostoucí stoly, protože jejich výšku můžete postupem času dítěti uzpůsobovat podle toho, jak poroste. Výška klasického psacího stolu se obvykle pohybuje okolo 72–75 cm. Pro malé školáky je ale takový stůl příliš vysoký, proto můžete zvolit i nižší stůl. Školák by při psaní neměl zvedat ramena, hrbit se ani vytahovat. Pokud nechcete každý rok kupovat nový stůl, pomůže výškově nastavitelná židle.
Nejvhodnějším materiálem pro dětský psací stůl je masivní dřevo. Masivní psací stoly mají větší stabilitu a vydrží dlouhá léta. Navíc lze psací stoly z masivu ošetřovat. Některé z nich pak můžete namořit či přelakovat do jiného odstínu. Dobře poslouží také lamino s MDF deskou a ABS hranami, které zajistí větší bezpečnost.
Novinka ještě nebyla komentována, buďte první.
Přidat reakci